in Englishin Czechin Russian

Web menu
Úvodní informace
Perzekuce československých občanů v SSSR (1939-1945)
Osud Československého legionu v SSSR (1939-1942)
Přehled čs. jednotek v SSSR
Vyznamenaní příslušníci čs. jednotek v SSSR
Vojenské archivy
Jak hledat v archivech?
Související bibliografie
Související filmografie
Související odkazy
Galerie
TOPlist


Řopík Odolov

Husitstvi.cz


Související filmografie
U československé vojenské jednotky v SSSR
Jazyk: česky
Natočeno: 1942
Délka: 12 min.
Popis: dobový snímek zaznamenávající návštěvu generála Jana Sergeje Ingra u československé jednotky v SSSR.Dokumentání filmy

Dukla - krev a mýtus Dukla - krev a mýtus
Jazyk: česky
Natočeno: 1999
Délka: dva díly (57 min. a 56 min.)
Popis: dokumentární drama o rozporuplné a tragické kapitole naší válečné historie. Na autentických místech, kde se na podzim roku 1944 odehrála proslulá karpatsko-dukelská operace, vzpomínají bývalí příslušníci 1. čs. armádního sboru, kteří měli to štěstí, že tento dva měsíce trvající masakr přežili.Výpravné filmy

Brána k domovu Brána k domovu
Jazyk: česky
Natočeno: 1975
Popis: film věnovaný Karpatsko-dukelské operaci.
Práče Práče
Jazyk: česky
Natočeno: 1960
Režie: Kachyňa Karel
Délka: 84 min.
Popis: film zachycující příhody malého českého chlapce Františka Bureše, osvobozeného Sovětskou armádou z nacistického koncentráku, který se dostane k 1. čs. armádnímu sboru bojujícímu v té době o Dukelský průsmyk (podzim 1944). Vojáci polní prádelny, k níž je František přidělen, si chlapce rázem zamilují. Avšak Práčeti - jak mu přezdívají podle nejmejších husitských bojovníků - se u prádelny nelíbí. Neustále se snaží dostat se do bojových akcí, aby také on mohl prokázat svou statečnost. Proto se vojáci rozhodnou, že ho naučí zacházet se zbraní a vyšlou ho jako spojku k dělostřelcům. Tam poprvé uvidí opravdové bojiště. Při jednom ze svých úkolů náhodou odhalí německé špióny v sovětských uniformách a za to je nakonec vyznamenán medailí "Za chrabrost před nepřítelem".

Sokolovo Sokolovo
Jazyk: česky
Natočeno: 1975
Délka: 130 min.
Režie: Vávra Otakar
Popis: dvoudílná filmová epopej natočená v československo-sovětské korpodukci. Zachycuje dramatické chvíle dvou let od zrodu 1. československého polního praporu v SSSR pod velením podplukovníka Ludvíka Svobody až po slavnou bitvu u Sokolova. Film však byl natočen na stranickou objednávku a dle historiků představuje jednoznačnou dezinterpretaci reality této bitvy v prokomunistickém duchu.

Tanková brigáda Tanková brigáda
Jazyk: česky
Natočeno: 1955
Délka: 93 min.
Popis: výpravný válečný film mapuje nejobtížnější úseky bojové cesty 1. čs. samostatné tankové brigády, která se po boku sovětské armády probojovala k československé hranici, účastnila se dukelské operace, obtížným zimním postupem přešla územím Slovenska a úspěšně se podílela na osvobození Ostravy. Přes značnou tendenčnost poplatnou době svého vzniku film nabízí perfektně zpracované bojové scény a dnes již unikátní pohled na autentickou bojovou techniku.

Tenkrát o vánocích Tenkrát o vánocích
Jazyk: česky
Natočeno: 1958
Délka: 81 min.
Popis: výpravný válečný film. Československý prapor, vedený kapitánem Hlouškem, dobude slovenskou podhorskou vesnici dva dny před Štědrým večerem roku 1944. Z nedalekých německých pozic se ozývá vánoční a klasická hudba. Vojáci získají od svých velitelů souhlas k vánočním oslavám. Proti je jen strohý podporučík Jílek. Kapitán Hloušek se rozhodne pro průzkum nepřátelských pozic, který navzdory menšímu incidentu proběhne bez potíží. Svátky klidu a míru mohou začít jak u našich, tak u nepřátel.

Československé vojenské jednotky v SSSR (1942-1945) | © 2005-2017 Michal Gelbič | podpora www.czechpatriots.com