in Englishin Czechin Russian

Web menu
Úvodní informace
Perzekuce československých občanů v SSSR (1939-1945)
Osud Československého legionu v SSSR (1939-1942)
Přehled čs. jednotek v SSSR
Vyznamenaní příslušníci čs. jednotek v SSSR
Vojenské archivy
Jak hledat v archivech?
Související bibliografie
Související filmografie
Související odkazy
Galerie
TOPlist


Řopík Odolov

Husitstvi.cz


Československé vojenské jednotky v SSSR (1942-1945)

Vážení návštěvníci,

vítejte na internetových stránkách věnovaných příslušníkům československých vojenských jednotek v SSSR, kteří se v letech 1943-1945 účastnili osvobozeneckých bojů na ukrajinském a později československém území.

Tento web je primárně určen zahraničním čtenářům. Důvodem jeho vzniku je nízké povědomí zahraniční veřejnosti o aktivním boji československých občanů proti nacismu - soudě alespoň dle internetových zdrojů. Naopak se v nich lze setkat s názory poukazující na českou kolaboraci, značný význam čs. zbrojních dodávek pro německé válečné potřeby, stejně jako zapojení Slovenského státu do vojenských operací na straně nacistického Německa. Tyto názory jsou bohužel opodstatněné. Na druhé straně, a to je třeba připomínat, existovala hrstka vlastenců, kteří se s německou porobou nikdy nesmířili a hledali způsob jak ji vzdorovat. K nim patřili i příslušníci československých vojenských jednotek v SSSR.

Československému zahraničnímu odboji se v poslední době věnuje stále více historiků a i na knižním trhu lze nalézt řadu zajímavých titulů, proto není cílem české verze stránek informace dublovat, ale naopak přinést k danému tématu něco nového nebo ne příliš známého. Jedná se zejména o různé dokumenty a statistiky ze sovětských archivů, které se týkají historie vzniku a působení československých jednotek v SSSR.

Autor


Tato stránka je mj. věnována mému dědovi, který se jako příslušník 1. československého armádního sboru zúčastnil osvobozovacích bojů od Dukly až po Prahu.

Československé vojenské jednotky v SSSR (1942-1945) | © 2005-2017 Michal Gelbič | podpora www.czechpatriots.com