in Englishin Czechin Russian

Web menu
Úvodní informace
Perzekuce československých občanů v SSSR (1939-1945)
Osud Československého legionu v SSSR (1939-1942)
Přehled čs. jednotek v SSSR
Vyznamenaní příslušníci čs. jednotek v SSSR
Vojenské archivy
Jak hledat v archivech?
Související bibliografie
Související filmografie
Související odkazy
Galerie




TOPlist


Řopík Odolov

Husitstvi.cz


Vyznamenaní příslušníci čs. jednotek v SSSR
Medaile "Za bojové zásluhy"
Zřízena: 17.10.1938 výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR.
Udělována: příslušníkům armády, loďstva, pohraničních a vnitřních vojsk a dalším občanům SSSR, stejně jako cizincům za obratné, iniciativní a odvážné činy v boji, které napomohly k vyplnění bojových úkolů vojenskou jednotkou (nebo její složkou); za udatnost, projevenou při obraně státní hranice SSSR; za vynikající úspěchy v bojové a politické přípravě, zvládnutí nové bojové techniky a udržování vysoké bojové připravenosti vojenských jednotek a jejich složek a další zásluhy v průběhu prezenční vojenské služby.

První vyznamenaný Čechoslovák v SSSR: radista Kurt Markovič za bojové zásluhy u Sokolova (11.03.1943), když odposlechl německý rozkaz na shromáždění nepřátelských jednotek s cílem zaútočit ve 04:00 na čs. obranné pozice. Díky tomuto odhalení bylo místo koncentrace nepřátel těsně před nástupem k útoku (v 03:58) bombardováno sovětským dělostřelectvem. Německý útok tak byl eliminován dříve než vůbec začal.
Počet vyznamenaných: min. 200
[17.04.1943] Markovič Kurt z 1. československého samostatného polního praporu za bojové zásluhy u Sokolova
[21.12.1943] 36 příslušníků 1. československé samostatné brigády za bojové zásluhy při osvobození Kieva: Abraham Herman, Berežník Jan, Cendra Vasilij, Čekmar Michal, Černý Josef, Dočinec Demeter, Dub Vasil, Fabrici Jan, Fajerstein Albert, Hazucha Josef, Ivanco Jan, Kahan Vilém, Kapec Vincent, Kolbasjuk Dmitrij, Kopin Julius, Korol Vasil, Košt Michal, Kričvaluši Michal, Kulhánek Vladimír, Ljalka Michal, Lysý Andrej, Maxim Andrej [I/M], Odstrčil Jaroslav, Opačko Michal, Papánek Ladislav, Rejzek Josef, Sedláček Josef, Semen Michal, Skokan Jurij, Skunc Josef, Sušanin Vasil, Šara Vasil, Štajnberg Herman, Vajdič Ivan, Vitriol Ludvík, Weber Max
[23.03.1944] 59 příslušníků 1. československé samostatné brigády za bojové zásluhy u Biele Cerkvi, Rudy a Žaškova: Arendaš Juraj, Berkovič Herman, Bjuchler Karel, Brána Petr, Cukerman Chaim, Čermák Antonín, Černý Vladimír, Čik Nikolaj, Čubarev Michal, Demančuk Ivan, Dočinec Michal, Fejer Vasil, Ga... Štefan, Habej Vasil, Haevič Ivan, Hechtová Věra [F], Heník Jan, Ivanina Jura, Izaj Michal, Jahelka Miroslav, Kitík Vasil, Ko... Bedřich, Kostavjuk Demeter, Král Jaroslav, Kurinová Anastasia [F], Kutnohorský Josef, Líbal Ervin, Ljach Michal, Logojda Nikolaj, Logojda Jura, Melaj Michal, Miklušák Julius, Mohorita Vasil, Nivak Dmitrij, Ocelka Urban, Ondráček Stěpan, Pa.in Sergej, Pavlík Vasil, Pečkan Stěpan, Pliska Fedor, Pohoriljak Ivan, Popovič Ivan, Prjacha Jurko, Rabviner Bedřich, Rajchl Pravomil, Reich Robert, Repčín Jura, Ridson Antonín, Rigan Milan, Scheer Armin, Sidej Nikolaj, Širo Emil, Škirta Ivan, Šťastný Josef, Timko Jiří, Valko Jura, Varga Fedor, Veličko Alexandr, Vondráčková Květoslava [F]
[10.08.1945] 104 příslušníků 1. československého armádního sboru za bojové zásluhy na Dukle: Adolf Alexandr [I/M], Babčaník Nikolaj, Bajtl Karel, Balachovič Matvej, Bikas Michal, Bilecký Andrej, Bros Pavel, Bučko Josef, Bučko Samuel, Burkuš Michal, Čibenko František, Domonkuš Ferenc, Drebota Nikolaj, Durdoň Pavel, Erenstein Kurt, Fanta Kurt, Fečkanin Petr, Fišl Richard, Flek Antonín, Gabram Karel, Gajda Pavel, Galaši Jurij, Galbavá Štefa [F], Gelbič Michal, Gertli Josef, Goran Ivan, Grin Bernard, Gutman Arnošt, Haluška Michal, Harada Ivan, Hatura Petr, Hauser Richard, Herič Dmitrij, Hicko Michal, Hlušík Stefan, Hrádek Vjačeslav, Hrečín Petr, Hudák Jura, Chute.ka Ivan, Janák Anton, Jarema Stefan, Kadavý Vladimír, Kechrt Josef, Kerner Miroslav, Kis Jura, Klouček Arsem, Kodejška Evžen, Kodryš Michal, Kosík Josef, Kostraba Ivan, Koutná Markéta [F], Kozik Fedor, Krejčí Jaroslav, Kremer Ra....., Krška Michal, Kubín Bohuslav, Kustro Petr, Levča Matěj, Lolin Vasil, Lucuk Josef, Lukačko Jiří, Mašek Jaroslav [I/M], Matches Karol, Mesároš Josef [I/M], Michalides Josef, Mlynárik Jan, Molnár Stefan, Moravčík Andrej, Náhela Alexandr, Novák Miroslav, Papol Josef, Patus ....., Pazderník Vladimír, Pere...ik Vasil, Petr Zdeněk, Petránková Jelena [F], Pivoluska Juraj, Plešo Jan, Popovič Michal, Prýmek Václav, Remenár Viktor, Rot Imrich, Slazarik Jan, Sobko Michal, Sobov Ivan, Sokolovič Ivan, Solovka Vasil, Steiner Vladislav, Suran Vasil, Šekmar Michal, Šelevar Ivan, Šlégr Václav, Šlomovič Herman, Šmidt Vjačeslav, Šumský Michal, Švidron Jan, Tabulko M...., Targoš Franc, Tenjak Ivan, Tokar Jan, Toth Josef, Ťuch Semen, Vrána Jan, Židov Vasil
Medaile Za bojové zásluhy - © http://www.mondvor.narod.ru - permited for publication
Medaile "Za bojové zásluhy"
© www.mondvor.narod.ru



[F] - žena.
[I/M] - in memoriam.

poznámka:
Vzhledem k tomu, že přehled vyznamenaných byl přepisován z kopií sovětských dokumentů (v azbuce), mohlo u některých osob dojít k záměně jmen, některá se nepodařila plně identifikovat.

Czechoslovak military units in the USSR (1942-1945) | © 2005-2017 Michal Gelbič | supported by www.czechpatriots.com