in Englishin Czechin Russian

Web menu
Úvodní informace
Perzekuce československých občanů v SSSR (1939-1945)
Osud Československého legionu v SSSR (1939-1942)
Přehled čs. jednotek v SSSR
Vyznamenaní příslušníci čs. jednotek v SSSR
Vojenské archivy
Jak hledat v archivech?
Související bibliografie
Související filmografie
Související odkazy
Galerie




TOPlist


Řopík Odolov

Husitstvi.cz


Vyznamenané čs. jednotky a vojáci v SSSR
Československý válečný kříž z roku 1939
Zřízen: 20.12.1940 československou vládou v Londýně.
Udělován: čs. občanům ve vlasti, jednotkám a příslušníkům armády v zahraničí, jakož i jednotkám a příslušníkům spojeneckých armád, kteří se zúčastnili boje po roce 1939 a prokázali v něm vynikající a úspěšný čin výkonný nebo velitelský, při němž byli osobně vystaveni nebezpečí života nebo život obětovali.
Stupně či opakované udělení: má jeden stupeň a uděloval se in natura pouze napoprvé. Opakované udělení kříže se vyjadřovalo zlacenou bronzovou větvičkou lipových listů na stuze.

Vyznamenané čs. jednotky: [wba]
[16.12.1943] 1. československá samostatná brigáda - boj o Kiev
...
[28.10.1944] 1. československý samostatný stíhací letecký pluk - boje v SNP
[1945] 2. československá paradesantní brigáda - boje v SNP
[1945] 1. československý samostatný ženijní prapor - osvobození Ružomberoka
[1945] 1. československá samostatná tanková brigáda - osvobození Ostravy
[1945] 1. československá samostatná tanková brigáda - osvobození Ostravy
[1945] 1. československá samostatná tanková brigáda - osvobození Ostravy
[1945] 4. československá samostatná brigáda
[1945] 4. československá samostatná brigáda
[1945] 1. československá smíšená letecká divize
[1945] 2. československá paradesantní brigáda - boje v SNP
[01.06.1945] 1. československá smíšená letecká divize
...

Počet vyznamenaných: [wba]
[1943] 87 příslušníků 1. československého samostatného polního praporu - za boj u Sokolova: Ackermannová Sára [F], Bedřich František, Bražina Bernard, Brodavka Arnošt [I/M], Burda Rudolf, Buršík Josef, Cupal Bohumil, Černý Josef, Derbal Fedor, Dricz Šimon, Drnek Václav, Džumurat Vasil [I/M], Elovič Albert, Engel František, Erban-Eckstein Vojtěch, Fiala Pavel, Frank Jiří [I/M], Freschl Erik, Friedmanová Malvína [F], Goldmanová Greta [F], Györi Peter [I/M], Hans Mikuláš, Horovský Michal, Hübner Boris, Hübner Konstantin, Husák Jiří, Ivanco Jan, Janko Vladimír, Jaroš Otakar [I/M], Ječmínek Ladislav, Kalchman Heřman, Katěrňuk Michal, Kománek Karel [I/M], Kořínek Josef [I/M], Kovačík Antonín, Král František, Kubeš Václav [I/M], Kudlič Jan [I/M], Kurin Jiří, Lenišinec Ivan, Ljalková Marie [F], Lom-Löhrer Jaroslav [I/M], Lomský-Lenc Bohumír, Luska Alfréd [I/M], Mareš Jan, Markovič Kurt, Menachowski Bernard, Mirecký Robert [I/M], Nedvínek Jan, Němec František, Novák Jan, Olšanová Markéta [F], Pavlánová Vlasta [F], Pisarský Lumír, Pišlová Marie, Prudek Rostislav [I/M], Ptáčková Anna [F], Redisch Hugo [I/M], Reicin Bedřich, Rosner Jindřich, Růžička František [I/M], Rytíř-Richter Otakar, Sedláček František, Scharf Bedřich, Scheinmann Jan, Schwarz Heřman [I/M], Smejkal Stanislav [I/M], Sochor Antonín, Soukup Mikuláš [I/M], Spiegel Ignác [I/M], Stehlík Stanislav [I/M], Steiner Bedřich, Svoboda Ludvík, Šafařík Oslvald, Šeda Josef [I/M], Šmoldas Miroslav, Šmolík Jiří [I/M] [1], Švéd Josef [I/M], Tesařík Richard, Valenta František [I/M], Vašek Rudolf, Vítek Otto, Volf Karel, Voráč Hynek [I/M], Weber Max, Weissmann Bohumil [I/M], Zhor-Ernst Jaroslav
[1943] 54 zabitých příslušníků 1. dělostřeleckého oddílu 1. československé samostatné brigády po německém náletu u železniční stanice Jachnovščina dne 13.10.1943: Abert Alexandr [I/M], Antal Vasil [I/M], Baník Ivan [I/M], Bobrik Michal [I/M], Bodnik Nikolaj [I/M], Bohdan Michal [I/M], Cap Andrej [I/M], Čuma Nikolaj [I/M], Daruda Michal [I/M], Deják Josef [I/M], Dianič Michal [I/M], Dovhanič Vasil [I/M], Durst Jindřich [I/M], Ďuďa Vasil [I/M], Falter Ervín [I/M], Fanta Vasil [I/M], Ferscher Tadeáš [I/M], Fischer Jan [I/M], Gebeš Vasil [I/M], Hausner Jan [I/M], Heller Leo [I/M], Hoffman Erich [I/M], Ihnatík Nikolaj [I/M], Iljaševič Michal [I/M], Jarinič Ivan [I/M], Kamlár Miroslav [I/M], Kohút Ilko [I/M], Kučinka Michal [I/M], Kušnír Michal [I/M], Kut Andrej [I/M], Legeza Michal [I/M], Leško Juraj [I/M], Lugoš Dimitrij [I/M], Maljuk Ivan [I/M], Marčuk Juraj [I/M], Mašika Ivan [I/M], Mermelstein Emanuel [I/M], Meruňka Leonid [I/M], Nosa Jiří [I/M], Oleán Ivan [I/M], Oleň Alexej [I/M], Pavlus Ferdinand [I/M], Petraško Ivan [I/M], Pukiš Karel [I/M], Romanij Jiří [I/M], Seninec Ivan [I/M], Slyčko Andrej [I/M], Sojma Ivan [I/M], Tidir Petr [I/M], Tomišinec Mikuláš [I/M], Truchlý Karel [I/M], Windholz Egon, ..., ...
[1943] 294 příslušníků 1. československé samostatné brigády - za boj o Kiev
...
[04.11.1944] 16 příslušníků 1. československého samostatného ženijního praporu - boje u města Dukly a za boje o Dukelský průsmyk: Bedec František, Bistranin Jan, Fiačan Jan, Kobal Michal, Lazar Gustav, Lebovič Alexandr, Mařík Vladimír, Megela Jan, Milko Alfréd, Ney Tiberius, Niorba Josef, Panas Jan, Pohl Josef, Šterc Alois, Tobiášová Filoména [F], Vrábel Josef
[1944] 21 příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády - boje na Dukle
...
[03.01.1945] 13 příslušníků 1. československého samostatného ženijního praporu - za boje o osvobození území Čs. republiky: Doležal Bohumil, Jeník Jan, Joneš Adolf, Kepič Andrej, Kobal Michal, Mihalisko Vojtěch, Mlynárik Jan, Pospíšil Mikuláš, Sokolovič Vasil, Šimko Teodor, Šmidt Václav, Štec Josef, Valčík Jan
...
[15.05.1945] 24 příslušníků 1. československého samostatného ženijního praporu - za úspěšné řízení operací a za statečnost projevenou před nepřítelem v bojích o města Prešov, Bardejov, Levoča, Poprad, Liptovský Sv. Mikuláš: Bučko Josef, Bučko Samuel, Diabolko Jan, Friedman Bernard, Haraba Jan, Kolcun Mikuláš, Kostraba Jan, Krejčí Jaroslav, Kremer Reinhold, Kubín Bohumil, Mašek Jaroslav, Mihalisko Vojtěch, Mlynárik Jan, Novák Miroslav, Podškupka Josef, Pukiš Josef, Pupena Jura, Rosenberg Zděnek, Ružínský František, Slazarik Jan, Sobko Michal, Škelebej Vasil, Teňak Jan, Žížala Josef

Nejvíce udělených křížů (východní fronta):
[7x válečných křížů] Janko Vladimír
[7x válečných křížů] Petras Sergej
[7x válečných křížů] Steiner Arnošt
[5x válečných křížů] Buršík Josef
[5x válečných křížů] Tesařík Richard
Československý válečný kříž z roku 1939 (lipová větvička na stuze vyjadřuje opakované udělení) - © Michal Gelbič
Československý válečný kříž z roku 1939
(lipová větvička na stuze
vyjadřuje opakované udělení)
© Michal Gelbič

Velitelé a technici 3. tankového praporu. Uprostřed poručík Beneš s čs. válečným křížem z roku 1939 - © Milan Kopecký
Velitelé a technici 3. tankového praporu. Uprostřed poručík Beneš s čs. válečným křížem z roku 1939
© Milan Kopecký



[F] - žena.
[wba] - bude doplněno.
[1] - ve skutečnosti byl zajat, později vstoupil do pomocných jednotek německé armády.

Czechoslovak military units in the USSR (1942-1945) | © 2005-2017 Michal Gelbič | supported by www.czechpatriots.com