in Englishin Czechin Russian

Web menu
Úvodní informace
Perzekuce československých občanů v SSSR (1939-1945)
Osud Československého legionu v SSSR (1939-1942)
Přehled čs. jednotek v SSSR
Vyznamenaní příslušníci čs. jednotek v SSSR
Vojenské archivy
Jak hledat v archivech?
Související bibliografie
Související filmografie
Související odkazy
Galerie




TOPlist


Řopík Odolov

Husitstvi.cz


Vyznamenaní příslušníci čs. jednotek v SSSR
Řád Vlastenecké války
Zřízen: 20.05.1942 výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR.
Udělován: mužstvu a důstojníkům armády, námořnictva, vojskům NKVD i partyzánským oddílům, kteří v bojích projevili statečnost, odolnost a udatnost a nebo svými činy napomohli k úspěchu bojových operací.
Stupně či opakované udělení: řád má dva stupně. 1. stupeň byl udělován za celou řadu činů typu zničení velmi vážného objektu v týlu protivníka; zničení určitého množství letadel v leteckých soubojích; provedení určitého počtu bojových letů; zničení určitého množství pozemní techniky; provedení určitého množství pozemních bojů apod. 2. stupeň pak byl udělován za stejné činy, avšak kvantitativně nižší.
Jubilejní varianta: byl vydáván od roku 1985 veteránům - aktivním účastníkům vlastenecké války, včetně příslušníků spojeneckých (tedy i československých) jednotek ke 40. výročí vítězství. Řád měl opět dva stupně [1].

Počet vyznamenaných: min. 28 + 103
[17.04.1943] Lomský-Lenc Bohumír z 1. československého samostatného polního praporu řádem 1. stupně za boj u Sokolova
[17.04.1943] 20 příslušníků 1. československého samostatného polního praporu řádem 2. stupně za boj u Sokolova: Burda Rudolf, Džimurat Vasil [I/M], Engel František, Frank Jiří [I/M], Hans Mikuláš, Horovský Michal, Husák Jiří, Kalchman Heřman, Kořínek Josef [I/M], Kubeš Václav [I/M], Luska Alfréd [I/M], Mirecký Robert [I/M], Průdek Rostislav [I/M], Rytíř-Richter Otakar, Scheiman Jan, Soukup Mikuláš [I/M], Stejskal Stanislav [I/M], Šmoldas Miroslav, Vítek Otto, Volf Karel
[21.12.1943] 6 příslušníků 1. československé samostatné brigády řádem 1. stupně za boj o Kiev: Hrček Jan [I/M], Kratochvíl Jan, Pisárský Lumír, Píka Heliodor, Přikryl Vladimír, Záhora Otmar
[21.12.1943] 16 příslušníků 1. československé samostatné brigády řádem 2. stupně za boj o Kiev: Burtin Štefan, Eckstein Josef, Hübner Konstantin [I/M], Ječmének Ladislav, Jilma Ladislav, Král František, Nedvídek Jan [I/M], Němec František, Novák Jan, Ondračko Štefan, Polanský Bohumil, Roman Stěpan, Šandor Ivan, Šumanský Mikuláš, Větvička Jurij, Zhor-Ernst Jaroslav
[23.03.1944] 4 příslušníci 1. československé samostatné brigády řádem 1. stupně za boje u Biele Cerkvi, Rudy a Žaškova: Jilma Ladislav, Kambulov Petr [Sov.], Král Franišek, Zagoskin Konstantin [Sov.]
[23.03.1944] 7 příslušníků 1. československé samostatné brigády řádem 2. stupně za boje u Biele Cerkvi, Rudy a Žaškova: Bychalenko Alexandr, Jasiok Rudolf, Major Gustav, Perný Jaroslav, Procházka Jaroslav, Reicin Bedřich, Tokarenko Vasil
[10.08.1945] 17 příslušníků 1. československého armádního sboru řádem 1. stupně za boje na Dukle: Engel Ludvík [I/M], Hruška Čeněk, Ivanco Ivan, Jasiok Rudolf [I/M], Kotjar Kvído, Koval Hugo, Lízálek Jiří [I/M], Nejedlý Vít [I/M], Ohráblo Jurij, Opatrný Vendelín [I/M], Reicin Bedřich, Rytíř-Richter Otakar, Sacher Vilém, Sheinmann Jan, Skokan František, Slabý Josef, Šmoldas Miroslav
[10.08.1945] 60 příslušníků 1. československého armádního sboru řádem 2. stupně za boje na Dukle: Alter Artur, Bartošek Ivan, Bažand Ivan, Beran Václav [I/M], Biheller Otto, Bl... Pavel, Boháček Rudolf, Bojko Teodor, Boček Alois, Bravec Franc, Cejtek Bohumil, Ce.. Emil, Dočkal Jaroslav, Fiačan Adam [I/M], Fiala Pavel, Fi.ko Oldřich, Gramiš Emanuel, Ha..a Josef, Hecht Jaromír, Herc Anton, Horoščák Andrej, Horvát Jan, Hübner Boris, Jedlička Alexandr, Jilčuk Vladimír, Jovbak Vasil, Kačnek Alois, Koftan Michal, Kučeravý Vasil, Kuncl Leopold, Kuraňko Vasil [I/M], Kvapil Oldřich, Lasko Andrej, Lavrinec Jura, Lavrišin Vasil [I/M], Lazar Michal, Lexa Vladimír, Linhart Ferdinand, Malík Jozef [I/M], Marcelly Pavel, Markus Kurt, Maťátko Pavel, Mautner Erik, Milko Alfréd [I/M], Milko Vasil, Odehnal František, Pajadenka Ivan, Rajner Josef, Rusin Vasil, Sič Josef [I/M], Scheer Armin, Staňovský Josef [I/M], Šenhut Salomon, Štefaňo Vasil, Štefík Štefan, Timša Ivan, Ulicaj Ferdinand, Vaněk Stefan, Weber Max, Zilbirger Arnošt
Řád Vlastenecké války (1. stupeň) - © http://www.mondvor.narod.ru - permited for publication
Řád Vlastenecké války
(1. stupeň)
© www.mondvor.narod.ru


Řád Vlastenecké války (2. stupeň) - © http://www.mondvor.narod.ru - permited for publication
Řád Vlastenecké války
(2. stupeň)
© www.mondvor.narod.ru



[I/M] - in memoriam.
[Sov.] - sovětský občan, sloužící v čs. jednotkách.
[1] - jubilejní řád se liší od válečného typu zejména použitým materiálem. 1. stupeň byl udělen maršálům, generálům, admirálům a držitelům jakéhokoliv řádu nebo některé z medailí "Za odvahu", "Za bojové zásluhy", "Admirála Ušakova" nebo "Admirála Nachimova". Ostatním byl udělen jubilejní řád 2. stupně.

poznámka:
Vzhledem k tomu, že přehled vyznamenaných byl přepisován z kopií sovětských dokumentů (v azbuce), mohlo u některých osob dojít k záměně jmen, některá se nepodařila plně identifikovat.

Czechoslovak military units in the USSR (1942-1945) | © 2005-2017 Michal Gelbič | supported by www.czechpatriots.com